Ubytování GUA  Obrázok0
Ubytování GUA  Obrázok1
Ubytování GUA  Obrázok2
Ubytování GUA  Obrázok3
Ubytování GUA  Obrázok4
Ubytování GUA  Obrázok5
Ubytování GUA  Obrázok6
Ubytování GUA  Obrázok7
Ubytování GUA  Obrázok8
Ubytování GUA  Obrázok9

Gruzínsko, Arménsko - Arménsky svet

Gruzínsko
Poznávacie

Všetko čo potrebujete vedieť o zájazde

Hotel

Ubytování:

Tříhvězdičkové hotely střední kvality (7 nocí) - obvykle se nachází mimo centra měst.

Pokoje: dvoulůžkové pokoje (možnost přistýlky), všechny s koupelnou.

Upozornění! Pro zájemce možnost prodloužení výletu o týdenní pobyt v Gruzii v Batumi ve vybraném hotelu (za příplatek). 

Vybavení: v hotelu je k dispozici restaurace a bar.

Strava: kontinentální snídaně (formou bufetu) a večeře dle programu (formou bufetu nebo menu servírované ke stolu).

Místní kategorie: ***

Výše uvedený text je překladem polského originálu, který je nedílnou součástí smlouvy o zájezdu. Chyby v překladu vyhrazeny. 

Program:

Cena

Základná cena zahŕňa: prelet charterovým lietadlom do Gruzínska - Batumi, letiskové taxy, ubytovanie (7 nocí počas okružnej časti alebo za príplatok 14 nocí: okružná časť + pobyt v Batumi vo vybranom hoteli), prejazdy klimatizovaným autokarom alebo autobusom, stravovanie: počas okružnej časti (7 raňajok a 5 večerí), počas pobytovej časti (ako je v popise hotelov), služby sprievodcu a služby delegáta počas pobytovej časti, poistenie TU Europa Standard (úrazové poistenie a liečebné náklady, trvalé následky, asistenčné služby a poistenie batožiny).

Základná cena nezahŕňa: vstupné do navštívených objektov, služby sprievodcov, prepitné, Tour Guide System - spolu cca 120 EUR (platí sa povinne sprievodcovi na mieste), fakultatívne výlety, ďalšie jedlá na vlastné náklady (10-15 EUR / jeden pokrm), nápoje k jedlu a iné osobné výdavky.

Názov zájazdu v poľskom jazyku: GUA - Gruzja, Armenia - Ormiański Świat

Program

Batumi - čiernomorské letovisko • rieka Rioni a pamätník Argonautov • Gori - Stalinov rodný dom • Tbilisi - kultúrny kotlík • Mccheta - náboženské hlavné mesto Gruzínska • kláštor Haghpat (zoznam UNESCO) • horské jazero Sevan - smaragd Arménska • továreň na výrobu brandy v Jerevane • Geghard - "kláštor kopije" • Ečmiadzin - "arménsky Vatikán" • Vardzia - kláštor vytesaný do skaly • Bordžomi - "Alpské kúpele"

Deň 1
Zraz pri stanovisku Rainbow 2 hodiny pred plánovaným odletom lietadla na jednotlivých letiskách. Aktuálne letové poriadky sledujte na R.pl/rozklady. Odlet do Gruzínska - Batumi. Po prílete transfer do hotela v okolí Batumi. Voľný čas. Prenocovanie (tento deň nie je v hoteli večera).

Deň 2
Po raňajkách a vysťahovaní z hotela krátka prehliadka Batumi. Hlavné mesto Adžarsko je dnes najznámejším prímorským letoviskom Gruzínska. Tunajšie pláže sú všeobecné známe a jedna z najdlhších promenád na svete priťahuje davy turistov. Možno tu obdivovať očarujúce uličky, vkusné budovy, chrámy rôznych vyznaní a subtropickú vegetáciu. Spievajúce fontány, nočné kluby, delfinárium, rôzne atrakcie - to všetko robí mesto rušným a nezabudnuteľným. Uvidíme promenádu ​​s Abecednou vežou a osemmetrové sochy "Ali a Nino", námestie a sochu Médey, ktorá drží zlaté rúno. Prejdeme tiež uličkou Márie a Lech Kaczynski. Následne prejazd do Gori, ktoré bolo založené jedným z najznámejších gruzínskych kráľov - Davidom IV. Budovateľom. Návšteva domu - múzea Stalina, uvidíme tiež pancierový automobil, ktorým išiel diktátor na Postupimskú konferenciu. Prejazd do hotela v okolí Tbilisi, večera a prenocovanie. (Trasa cca 400 km)

Deň 3
Po raňajkách prejazd do Mccheta, prvého hlavného mesta a náboženského centra Gruzínska (na zozname UNESCO). Nachádza sa na hlavnej obchodnej ceste spájajúcej Čierne more s mestami na pobreží Kaspického mora a existovalo už v dávnom staroveku. Po niekoľko storočí bola Mccheta hlavným mestom gruzínskeho kráľovstva Iberia. Kráľ Mirian III., ktorý v Mcchete sídlil, prijal v roku 317 kresťanstvo, preto tiež bolo mesto neskôr sídlom najvyšších orgánov gruzínskej pravoslávnej cirkvi. V centre navštívime katedrálu Sveticchoveli (v preklade Katedrálu životodarných stĺpov), ktorá bola po stáročia miestom korunovácie a pohrebov gruzínskych kráľov - podľa legendy je tu uložené Kristovo rúcho. Vyjdeme tiež na vyhliadkové miesto pri kostole Džvari. Následne návrat do Tbilisi, v ktorom uvidíme okrem iného: najposvätnejšiu stavbu južného Kaukazu - katedrálu Najsvätejšej Trojice, vyjdeme lanovkou k Narikale - starobylej pevnosti týčiacej sa nad Tbilisi, s nádhernou panorámou mesta. Prejdeme Rustaveli Avenue - najdlhšou ulicou Tbilisi, ktorá sa tiahne od námestia Revolúcie ruží až k námestiu Slobody. Pozdĺž nej sa nachádza mimo iného: starý parlament, Národné múzeum, rovnako ako početné galérie, divadlá a kaviarne. Následne pre záujemcov večera v gruzínskej reštaurácií spojená s umeleckým programom (za príplatok cca 30 EUR). Návrat do hotela v okolí Tbilisi, prenocovanie (tento deň nie je v hoteli večera).
(Trasa cca 80 km)

Deň 4
Po raňajkách vysťahovanie z hotela a prejazd k arménskej hranici. Po colnom a pasovom odbavení navštívime kláštorný komplex Haghpat (z 10. - 13. storočia), ktorý je najvýznamnejším príkladom stredovekej arménskej architektúry. Komplex zapísaný na zozname UNESCO bol výskumným centrom, kde sa vyučovali humanitné vedy, boli vedené odborné diskusie a vznikali vedecké práce. Následne prejazd k horskému jazeru Sevan, ktoré je nazývané smaragdom Arménska. Je to druhé najväčšie sladkovodné horské jazero na svete, ktoré sa nachádza v nadmorskej výške cca 1900 m. Návšteva kláštora Sevanavank z 8. - 9. storočia. Takzvaný "Čierny kláštor" bol podľa legiend miestom vyhnanstva vysoko urodzených, rovnako ako hriešnych duchovných. Ženy tu mali vstup zakázaný. Prejazd do hotela, večera a prenocovanie v okolí Tsaghkadzor. (Trasa cca 250 km)

Deň 5
Po raňajkách vysťahovanie z hotela a prejazd ku kláštornému komplexu Geghard (zoznam UNESCO), kde je uložená kopija rímskeho vojaka Longinus, ktorým mal byť prebodnutý bok Ježiša Krista. Geghard je kláštorným komplexom z 8. storočia čiastočne vytesaným v skale. Následne navštívime Garni; chrám boha Mitry, ktorý sa nachádza na mieste bývalého letného sídla kráľa Tiridatés I. Odtiaľ sa rozprestiera nádherný výhľad do údolia rieky Azat. Popoludní prejazd do Jerevanu, kde uvidíme pamätník venovaný obetiam arménskej genocídy z roku 1915 a dôjdeme ku slávnej kaskáde. Inovačná architektonická forma mala originálne pripomínať 50. výročie začlenenia Arménska do ZSSR. Bola však dokončená ešte len na začiatku 21. storočia, kedy dostala podobu parku - galéria súčasného sochárstva pod šírym nebom. Navštívime tiež jednu z tovární na výrobu arménskej brandy. Prejazd do hotela, večera a prenocovanie v okolí Jerevanu. (Trasa cca 150 km)

Deň 6
Po raňajkách vysťahovanie z hotela a prejazd do duchovného hlavného mesta Arménska a sídla patriarchov - Ečmiadzinskej katedrály. Následne sa vydáme smerom k hranici - colné a pasové odbavenie. Prejazd malebnou trasou do Vardzia, skalného mesta - kláštora vybudovaného v stene hory Erušetu. V stredoveku slúžila Vardzia ako úkryt počas mongolských invázií; bola jedným z najdôležitejších gruzínskych miest. Mohlo tu žiť takmer 60 tisíc ľudí. Komplex je vytesaný do skalnej steny v niekoľkých úrovniach. Jeho centrom je kostol Nanebovzatie (z 12. storočia), ktorý je vyzdobený farebnými freskami. Večera a prenocovanie v okolí Akhaltsikhe / Bakuriani.
Upozornenie! Príchod do hotela v neskorých večerných hodinách. (Trasa cca 350 km).

Deň 7
Po raňajkách v hoteli nasleduje vysťahovanie a prejazd do Bordžomi, známeho gruzínskeho kúpeľného mesta, kde ochutnáme minerálnu vodu z prameňa v Parku minerálnych vôd. Budeme sa cítiť ako kúpeľní hostia obklopení vysokohorskou krajinou. Voľný čas na prechádzku v parku. Pred príchodom do Batumi sa zastavíme ešte v okolí Kutaisi, kde navštívime kláštor Gelati a jednu z jaskýň. Príchod do hotela v Batumi, prenocovanie.
Tento deň dostanú klienti obed alebo večeru. (Trasa cca 380 km).

Deň 8
Po raňajkách vysťahovanie z hotela (do 10:00 hodiny). Následne transfery:
- pre klientov pokračujúcich v pobyte - prejazd do vybraného hotela v Batumi, pobyt v dňoch 8-14 a 15. deň odlet do Poľska.
- pre klientov, ktorí sa vracajú do Poľska - transfer na letisko a návrat do Poľska.

Upozornenie k programu
- Vyššie uvedený program je iba rámcový, jednotlivé body programu môžu byť realizované v inom poradí.
- Poradie jednotlivých bodov programu môže byť zmenené alebo zrušené.
- Delegát nesprevádza po múzejných objektoch.
- V Gruzínsku a Arménsku, okrem pláží v Batumi, je od turistov očakávané skromné ​​oblečenie; muži zvyčajne nosia dlhé nohavice, dámy šaty / sukne pod kolená, ak žena zvolí nohavice, mali by byť až po členky. Všetci (ako ženy, tak aj muži) by mali mať zahalené ramená, ženy by nemali nosiť blúzky s hlbokými výstrihmi. Dodržujte prosím tieto pokyny - v opačnom prípade nemusí byť turistom povolený vstup do navštívených pamiatok.
- Pohodlné topánky. K mnohým atrakciám treba dôjsť kamenistými cestami do kopca. Nezabudnime, že na každej trase zdolávame úseky cez hory, kde sa počasie môže výrazne líšiť od údolia. Odporúča sa teplejšie oblečenie, ktoré tiež chráni pred dažďom a opaľovací krém. Upozornenie: Nejedná sa o zimné bundy.
- Pre dámy bude veľmi užitočný šál; v Gruzínsku a Arménsku v rade posvätných objektov je od žien vyžadovaná pokrývka hlavy.
- Ako v Gruzínsku, tak aj v Arménsku je nutná výmena peňazí na miestnu menu - gruzínske Lari (GEL) a Arménske DRAM (AMD). Aktuálne kurzy možno nájsť na internetových stránkach www.nbs.sk.
- Miestne bankomaty a platobné terminály prijímajú karty zahraničných bánk. V menej rozvinutých oblastiach je potrebné mať hotovosť.
- Ohľadom otázok týkajúcich sa pokrytia v Gruzínsku a Arménsku a poplatkov za roamingové služby sa prosím obráťte priamo na svojho operátora.
- V Gruzínsku a Arménsku je stále najpopulárnejším cudzím jazykom ruština. Na rozdiel od všeobecne rozšíreného presvedčenia, nemajú Gruzínci nič proti používaniu tohto jazyka.
- Vzhľadom na zložitú politickú situáciu v oblasti je potrebné byť pripravený na podrobnejšie hraničné kontroly - ako pasové, tak i colné. Na väčšine hraníc budeme tiež meniť autokary, čo zvyčajne zahŕňa prechod s batožinou na vzdialenosť niekoľkých stoviek metrov.
- Pre všetky lieky dovážané do Gruzínska by mali mať klienti lekárske predpisy / osvedčenia a všetko mať v príručnej batožine. V opačnom prípade môže byť hlavná batožina rozbalená a lieky bez certifikátov môžu byť zabavené. Do Gruzínska platí absolútny zákaz dovozu liekov obsahujúcich kodeín alebo pseudoefedrín (napr. Ibuprofen). Potrebné informácie získate na Gruzínskej ambasáde v Prahe tel. 233 311 749. Každá batožina je pred opustením príletovej haly zrentgenovaná. Rovnaký postup je aj pri odlete: tu je kontrola ikon, nožov, starožitných suvenírov. Každý takýto predmet musí mať oficiálny certifikát povoľujúci vývoz z krajiny. Niektoré obchody ho vydajú hneď, ale nie vždy a nie všade.
- Vzhľadom k odlišnej bakteriálnej flóre odporúčame kúpiť si lieky na žalúdočné ťažkosti typu Stoperan (tieto lieky sú povolené v Gruzínsku a nie je potrebné lekárske potvrdenie).

Vyššie uvedený text je prekladom poľského originálu, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou zmluvy o zájazde. Chyby v preklade vyhradené.

Víza

Vízum do Gruzínska a Arménska
Občania SR nepotrebujú pre vstup na územie Gruzínska a Arménska vstupné vízum.
Cestovný pas musí byť platný min. 6 mesiacov od dátumu návratu.

Najbližšie termíny do hotelu

24. 09. - 01. 10. 2019 (8 dní)
Varšava podľa programu zájazdu
1 084 €

Pobočka Ostrava

Nádražní 142/20
702 00 Ostrava, Moravská Ostrava

Otváracia doba

Pon - Pia 08:00 - 18:00

Číslo účtu: SK8911110000001376238003

Obchodujeme s aktuálnym kurzom 1 zł = 0.24 €